ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Sezai Elagöz’le Söyleşi

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Sezai Elagöz’le Söyleşi

Üniversitemiz tarafından başlatılan Online Konferans serisinin bu haftaki konuğu hemşehrimiz, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sezai ELAGÖZ oldu.

Üniversitemiz Bilim ve Teknoloji Topluluğu ile Fikir ve Sanat Topluluğu iş birliğiyle gerçekleştirilen organizasyonda Prof. Dr. Sezai ELAGÖZ, “Güdüm ve Elektrooptiğin Askerî Alanda Kullanımı” hakkında online konferans yoluyla akademik, idari personelimiz ile farklı kurum ve üniversitelerden katılımcılarla bir araya geldi.

 Prof. Dr. Sezai ELAGÖZ, konferansta “Her şeyin başında insan yetiştirmek çok mühim bir iş, bilhassa dünyada söz sahibi olacak güçlü bir devlet olmanın koşullarından biri güçlü bir orduya sahip olmaktır. Dolayısıyla Millî Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri el birliğiyle millî projeler üretmeliyiz. Bu çerçevede, Sivas’ta bulunan ASELSAN Hassas Optik’i (AHO) bir fırsat bilmeli, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile de optik başta olmak üzere savunma alanındaki projelerde birlikte çalışma yapmak için gerekli desteği vermeye hazırız.” dedi.

 

ASELSAN’ın çalışma alanları, yurt içi ve yurt dışı ortaklıkları hakkında bilgi veren veren Prof. Dr. Sezai ELAGÖZ, birçok ülkede şubeleri olduğunu dile getirdi. Savunma alanının çok emek isteyen, büyük sermayeler gerektiren bir sektör olduğunu, söz konusu bu alanda pek çok ürünü artık ASELSAN olarak yaptıklarını; önce elektrooptik alanda dışarıdan aldığımız bu ve buna benzer savunma alanında pek çok ürünü kendi imkan ve kabiliyetimizle ülke olarak üretebildiğimizi, sonunda İHA’lar gibi millî ve yerli ürünler ortaya koyarak inşallah dışa bağlılığımızı olabilecek en az seviyeye düşürmeyi hedeflediklerini ifade etti.

 

Öğretim üyeleri, öğrenci ve araştırma görevlileriyle sohbet tadında geçen konferansta Prof. Dr. Sezai ELAGÖZ, kendisine sorulan soruları cevapladı. Genç akademisyenlere yeni Üniversitede ve özellikle Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL’un sağladığı imkanları değerlendirmeleri hususunda tavsiyede bulundu. Program bitiminde Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL, Prof. Dr. Sezai ELAGÖZ’e konuşmalarından dolayı teşekkür ederek kendilerini Sivas’a davet etti.

 Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content