Üniversitemiz ile TÜBİTAK MAM arasında anlaşma imzalandı

Üniversitemiz ile TÜBİTAK MAM arasında anlaşma imzalandı

     Milli projelere katkı sağlamak, yeni projeler geliştirmek ve Savunma Sanayi kuruluşlarındaki bilgi ve deneyimi Üniversitemize taşımak amacıyla iş birliği çalışmalarına ara vermeden devam ediliyor. Bu kapsamda Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul ve beraberindeki heyet, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ni (TÜBİTAK MAM) ziyaret ederek “İyi Niyet Anlaşması” imzaladı. Ziyarette Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL ve beraberindeki heyeti, TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Nedim Sözbir karşıladı.

     Hava Kalitesi, Raylı Taşıtlar, Güvenlik Çözümleri, Deniz ve Sualtı Savunma Sistemleri, Madencilik, Tarım Uygulamaları, Batarya ve Araç Uygulamaları, Yapısal Malzemeler, Elektriksel Güç Sistemleri, Hidroelektrik Santral Sistemleri, Yeraltı Görüntüleme, İlaç ve Tıbbi Cihaz, Deniz Kuvvetleri Çözümleri, Geri Dönüşüm ve Çevre, İleri Enerji ve Yakıt, Yenilenebilir Enerji konularında milli projelere imza atan TÜBİTAK MAM ile yapılan “İyi Niyet Anlaşması” ile akademik personelimizin geliştirilen projelerde görev alması, edindiği deneyimleri ve bilgileri Üniversitemize taşıması sağlanacak.

     Daha önce yapılan anlaşmalar doğrultusunda akademisyenlerimiz, araştırma görevlilerimiz ve öğrencilerimiz, TÜBİTAK UZAY, TÜBİTAK SAGE, TÜBİTAK BİLGEM, TUSAŞ, ROKETSAN gibi Savunma Sanayii kuruluşlarında projelerde etkin rol oynuyor, bu projeler kapsamında tezlerini hazırlıyor. 

     Yapılan “İyi Niyet Anlaşması” hakkında değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL, yerli ve milli projelerle ülkemizin geleceğini inşa eden, gelişmesine katkı sağlayan Savunma Sanayii kuruluşlarıyla omuz omuza çalışmak amacıyla bir dizi anlaşmalar imzaladıklarını ifade etti. TÜBİTAK MAM ile yapılan anlaşma ile Üniversitemizin hedefine adım adım ilerlediğini kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL; “Disiplinler arası bilgi akışını güçlendirmek amacıyla Savunma Sanayii kuruluşlarıyla iş birliği ve iyi niyet anlaşmaları imzalıyoruz. Ülkemizin en köklü kuruluşlarının bilgi birikimini Üniversitemize taşıyarak yeni projeler geliştirmek, ülkemizin kalkınmasına omuz vermek istiyoruz. Daha iyisini nasıl yaparız? Sorusuyla mevcut projeleri bir adım öteye taşımak veya yerli ve milli projeler geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda sanayi kuruluşları ile akademik kadromuzu buluşturmak, yeni projelere yol açmak için iş birliği protokolleri yapıyoruz. Deneyim ve bilgiyi Üniversitemize taşımak için iş birliği çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz” dedi. 

TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken Merkez çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ziyaretin ardından MAM Malzeme Enstitüsü laboratuvar ziyareti ve TÜBİTAK MAM ürünlerinin sergilendiği fuaye alanı ziyaret edildi.Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content